PROČ A JAK (NE)TESTOVAT NA COVID-19 (a jak by se to dalo dělat správně)

Objevují se názory, které říkají, že testování by mělo být omezeno na osoby s příznaky. To je podle mého názoru krátkozraká úvaha, protože bychom se tak okrádali o velmi cenná data, která nám — při předpokladu, že je správně interpretujeme — dokážou říci, co se u nás doopravdy děje.

Kritici testování ví, že je pomalé, a výsledky jsou často špatně interpretovány. Bohužel, místo abychom pracovali s tím, co máme, a snažili se o vylepšení, překládáme si to — jaksi typicky pro náš národ — jako důvod se na to vykašlat.

Testování pomocí PCR (to, co se dnes označuje slovy “jsem pozitivní”) je pomalé a realtivně nákladné. Pozitivní výsledek zdaleka neznamená, že je člověk nemocný, či infekční, protože citlivost PCR je tak vysoká, že detekuje zbytky virové RNA týdny po tom, co člověk přestane být infekční. Je to podobné, jako když váš psík očuchá počuraný patník, a ví, že tam kdysi byl jiný pes, ale už tam není. 

Pro obrácení nevýhody PCR testu ve svůj prospěch by stačilo brát v úvahu Ct hodnoty. Ct značí “cycle threshold”, tedy číslo PCR cyklu, ve kterém jste “byli pozitivní”. Pohybuje se obvykle v rozmezí 15-35, přičemž nárůst této hodnoty o 3 znamená, že na počátku byl přibližně desetinásobek virové nukleové kyseliny. Česky to znamená, že člověk pozitivní v Ct=15 měl v sobě asi milionkrát víc viru, než člověk pozitivní s Ct=30 a více. Zatímco člověk pozitivní v Ct=15 je pravděpodobně vysoce infekční bez ohledu na příznaky, člověku pozitivnímu v Ct=30 zbyl už jen ten očuraný patník. Kdybychom byli schopni vydávat a interpretovat s testovými výsledky i tyto hodnoty, bylo by neuvěřitelně lépe.

Rychlejší a lepší alternativou jsou domácí, “papírkové” testy. Představte si těhotenský test, jen s tím rozdílem, že pozitivní výsledek ukazuje přítomnost SARS-CoV2. Ano, existují, využívali je v Jižní Koree, a umí je např Abbott, nebo E25bio, s cenou okolo 1-5 USD za kus. Plivnete na papír a za patnáct minut víte, zda jste pozitivní, nebo ne, a zda je rozumné jít do práce, školy, nebo prostě kamkoli mezi lidi. 

Jen se nevyrábí ve velkém, protože jsou tisíckrát míň specifické, než PCR. Jak jsme si ale vysvětlili výše, to není problém, protože místo odhalení očuraných patníků hledáte jen skutečné psy. Hledáte je rychle a levně. Pravda, tyto testy nebudou stoprocentně spolehlivé, ale tuto nevýhodu bohatě vyváží možnost jejich masového využití. Ve výsledku tak zachytíme mnohem více případů, kdy lidé budou opravdu infekční (a má pro ně smysl být v karanténě), a nebudeme se zabývat případy, které jsou sice PCR pozitivní, ale dávno infekční nejsou, a v karanténě tudíž být nemusí.

 

Write A Comment